Kto ci podbił oko, Granger? Chcę mu posłać kwiaty

14:00:00

 Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzędziem w jego ręku staje się jeden z uczniów. Czy jego plan się powiedzie? Tom szósty przygód Harry’ego Pottera przynosi cenne informacje o matce Voldemorta, jego dzieciństwie oraz początkach kariery młodego Toma Riddle’a, które rzucą nowe światło na sylwetkę głównego antagonisty Pottera. Na czym polega sekret nadprzyrodzonej mocy Czarnego Pana? Kto będzie nowym nauczycielem obrony przed czarną magią? Jaki jest cel tajemniczych i niebezpiecznych wypraw Dumbledore’a? Kto będzie wybranką serca Harry’ego? I wreszcie, kto jest tytułowym Księciem Półkrwi i jaką misję ma on do spełnienia?

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/

 Z każdą kolejną książką z serii, przygody Harry'ego i reszta wydarzeń w świecie czarodziejów stają się coraz bardziej brutalne. Co prawda autorzy tacy jak George R.R. Martin (twórca "Gry o Tron") mogliby roześmiać mi się prosto w twarz, jednak Rowling nie musi wszystkich postaci uśmiercać, by wprowadzić w serię grozę i autentyczny ból po stracie bohatera książki.

 Kolejny rok nauki przed naszym młodym czarodziejem. Teraz już każdy wierzy, że Lord Voldemort naprawdę powrócił. Jak to już co roku bywa, kolejny rok to nowy nauczyciel obrony przed czarną magią - nowy przynajmniej na to stanowisko. Bowiem to eliksiry wykładane będą przez Slughorna, który zawiesza swoją emeryturę, aby wreszcie ziściło się marzenie Severusa Snape'a - zdobycie stołka nauczyciela OPCM. Wreszcie Harry zdobywa się na dobre stopnie z eliksirów i staje się nie lada prymusem, gdy w jego ręce wpada stary poniszczony podręcznik, kryjący wszelkie tajemnice mistrzostwa w tej dziedzinie.

 Przenoszenie nas w przeszłość i poznawanie dzieciństwa Sami-Wiecie-Kogo to niesamowita i wywołująca ciarki na plecach przygoda. Powoli dowiadujemy się, jakie okoliczności i zdarzenia złożyły się na ukształtowanie charakteru Voldemorta. Człowiek nie może być tak po prostu złym, a i przypadek Czarnego Pana pokazuje, iż tak rzeczywiście jest. Autorka szczegółowo i pięknie podaje nam mrożącą krew w żyłach historię chłopca, który nie miał zdolności kochania i chyba nigdy tak na prawdę nie był przez nikogo kochany. Historię chłopca, który wychowywał się w sierocińcu i dopiero starszy pan, który mówi mu o jego magicznych zdolnościach odmienia jego życie. Historię chłopca, który zdecydował się na mroczny odcień magii i powoli stawał się potworem, którego imienia ludzie boją się wymawiać. Historię chłopca, który stał się największym czarnoksiężnikiem wszech czasów.

 W Hogwarcie rocznik Pottera rozpoczyna już szósty rok. Prócz niesamowitego smaku piwa kremowego, Harry poznaje smak prawdziwej miłości. Innym uczniom przydarzają się dziwne rzeczy. Ktoś na kogoś poluje... Ale kto na kogo? Po siedmiuset stronach na pewno będzie znało się odpowiedź. Trzeba tylko w tę wielką księgę zajrzeć - do czego gorąco zachęcam, oczywiście po zapoznaniu się z poprzednimi pięcioma tomami.

 Akcja jest jak zwykle wartka i nie przeszkadza jej tempu nawet duża ilość stron. Język Rowling nadal piękny i zrozumiały - taki, który nadaje całości magii i piękna. Czytając jakąkolwiek część z tej serii, mam wrażenie, że świat zatrzymuje się i cierpliwie czeka, aż skończę czytać. 

 Choć nie przepadam za wątkami miłosnymi w książkach o innej tematyce niż romanse (czyli np. fantastyka) to muszę przyznać, że coś urzekło mnie w tej pogoni za uczuciami wśród bohaterów. To już szósta część, więc normalne, że bohaterowie stają się dla czytelnika bardziej bliscy, bardziej znajomi. Dlatego też ich miłosne rozterki i zawirowania są jak najbardziej na porządku dziennym, nawet w obliczu zagrożenia i wartkiej akcji.

 Zachęcać do lektury nie trzeba; ci, co już kiedyś przeczytali na pewno wrócą do przygód Harry'ego, a ci, którzy nie, na pewno się za to zabierają.

Moja ocena: 9/10

J.K. Rowling "Harry Potter i Książę Półkrwi" | Media Rodzina, 2006 | cykl Harry Potter (tom 6) | 704 strony

2 komentarze:

  1. Cudo! :) W sumie jak każda część :D Emocji coraz więcej... :D

    Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
    Szelest Stron

    OdpowiedzUsuń
  2. Co tu dużo mówić - wspaniała książka, jak każda z tej serii ♥

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Jednym z celi, które popchnęły mnie do założenia bloga była chęć wymiany opinii na temat książek i wielu innych rzeczy z innymi ludźmi. Dodając komentarz możesz przedstawić swoją wizję na poruszane tematy, a dodatkowe miłe słowa dają mi więcej wiary w siebie. Twój komentarz jest moją motywacją!

Obsługiwane przez usługę Blogger.